גלו מהם 11 הצעדים לצלוח את הקושי

שתפו את המאמר לחברים

כולנו נתקלים על בסיס יומיומי באתגרים ישנם אתגרים גדולים יותר ויש קטנים יותר אבל בסופו של דבר כולנו נתקל באתגרים. אבל מהו הדבר שעזר לאנשים להתגבר על הקושי ולהצליח לעומת אנשים אחרים ששוקעים לתוך חור שחור ולא מסוגלים לצאת ממנו.

חלקנו גדלנו בסביבה שמראה לנו שאפשר להתמודד עם קושי ואחרים בסביבה הפוכה – שאי אפשר להתמודד עם אתגרים, בנוסף יש את סט התכונות המולדות שלנו (ניתן גם לרכוש אותם במסע החיים) שגם לו אנחנו חייבים תודה על היציאה מהקושי. אך האם אדם שלא גדל בסביבה תומכת ומפרה לא יכול לצאת בעצמו מקושי?

חוקרים שחקרו את העניין, זיקקו את 11 הצעדים שאנשים עושים, לפעמים בצורה אינטואיטיבית כדי להתגבר על האתגרים. מהמחקר שלהם אפשר לראות כשאנחנו נפעל לפי הצעדים האלו, גם אם הסביבה שלנו לא תומכת בנו, נוכל להתגבר על הקושי ולצאת ממנו.

אז מה בעצם הצעדים?

הצעד הראשון | לבחור בתקווה

להבין שיש משהו מעבר לקושי שאנחנו חווים עכשיו. לבחור בתקווה וזה תמיד עניין של בחירה, כדי להתחיל את ההתמודדות. כשאנחנו יודעים שאנחנו נמצאים מול אתגר תמיד תהיה לנו את האפשרות לבחור, האם להתמודד מולו או להיכנע לו. כשנבחר בתקווה נבחר בעצם בהתמודדות מולו.

הצעד השני | משפטי הנעה

משפטים שעוזרים לנו להבין היכן אנחנו נמצאים, מי אנחנו ולאן אנחנו רוצים להגיע. משפטי ההנעה הם סוג של ג׳י, פי אס או וויז אם תרצו הוא יוצא מהנקודה שאנחנו נמצאים בה ומכוון אתנו קדימה. אלו מנטרות שנשתמש בהם כל יום כדי שהם יזיזו אותנו קדימה. רוצים דוגמה למשפט הנעה? ״אני מאמינה בעצמי ואני יודעת שאני הולכת בכיוון הנכון עבורי. להגיד את המשפט הזה כמה פעמים ביום במצב של קושי, זה הצעד השני ליציאה לעבר השינוי.

הצעד השלישי | ההשקה

מה זאת אומרת השקה? הרי קושי הוא לא דבר משמח והשקה מתחברת לנו עם דברים משמחים. וזה בדיוק העניין ההשקה משמעותה שקובעים תאריך יעד בו נצא לדרך ״היציאה שלנו מהקושי״ את התאריך נשתף עם האנשים הקרובים לנו משפחה, חברים טובים אולי שותפים עסקיים. מציירים תאריך של השקה שאחריו יצאנו לדרך של השינוי. גם אם לא הכל מושלם, עדיין נצא לדרך – לא נדחה את ההשקה, הדברים יסתדרו בהמשך הדרך.

הצעד הרביעי | הקמת צוות

צוות טוב שילווה אותנו, יתמוך בנו, יעזור לנו לראות את הדברים בפרספקטיבה הנכונה, צוות חכם. אנחנו לא צריכים לדעת הכל, אנחנו כן צריכים לאסוף סביבנו צוות שסך המרכיבים שלו יוצר ידע שהוא גדול יותר מסך חלקיו. ברמה העסקית צוות כזה גם ברוב המקרים חוסך כסף בזכות הידע שלו ומשכלל תהליכים שמעצם ההתייעלות גם זה מביא לחסכון בעלויות.

אנחנו לא חייבים שהצוות יהיה בתשלום, אם אנחנו עסק של אדם אחד, כדאי ומומלץ לאסוף סביבנו קולגות או בעלי מקצועות שמשלימים את העבודה שלנו ולפעול כחבורה מתוך נאמנות אחד לשני, הפעולה הזו תייצר הכנסה לכל חברי הצוות וחשוב מכך, תתמוך בכל אחד מחברי הצוות במקום שבו חסר לו ידע, כך נייצר לנו מערכת תמיכה.

צעד חמישי – פריצת גבולות

דבר ראשון נשים לב מי האנשים שנמצאים סביבנו, אם אותם אנשים עסוקים כל היום בלהסביר לנו למה לא כדאי, למה לא אנחנו, למה לא…. אלו לא אנשים שאתם רוצים שיהיו בסביבה שלכם כשאתם מחפשים לפרוץ החוצה, כי הם רק יקבעו אתכם בקיים.

האנשים שמומלץ שתהיו בסביבה שלהם בשלב הזה הם אלו שאומרים לכם שכדאי לנסות, שאתם מסוגלים לזה!

תעשו את הבדיקה הזו ותחליפו את הסיבה שלכם בהתאם, אל תהיו בסביבה של ״גונבי חלומות״ אלא בסביבה שעוזרת לחלומות שלכם לגדול.

הצעד השישי | להפוך את השלילי לחיובי

דמיינו רגע אגרטל זכוכית שהתנפץ לרסיסים, לכאורה יש 2 דרכים להתייחס אליו.

הדרך הראשונה, לאסוף את הרסיסים ולהדביק אותם בצורה של אותו אגרטל

הדרך השניה, לזרוק אותו לפח

אבל יש גם דרך שלישית, הדרך השלישית אומרת לקחת את הרסיסים, להדביק אותם אבל בצורה שונה מהמבנה הקודם והמוכר.

דבר נוסף שאנחנו חייבים לזכור בשלב הזה היא החגיגה של הנצחונות הקטנים בדרך. רובנו לא מתאמצים לחגוג את ההצלחות הקטנות כי זה מרגיש לנו קטם מידי, זניח – ״נחכה להצלחה גדולה שתבוא, אותה בטוח נחגוג״ וזו טעות שרוב האנשים נוטים לטעות.

כשהצלחנו להגיש משהו, קטן ככל שיהיה, שלא הצלחנו בו קודם, אנחנו צריכים לחגוג וזה לא משנה אם זה עסקי או פרטי.

חגיגה של נצחונות קטנים בונה את האופטמיות בתוכנו, וזה עוזר לנו בבניה של התקווה.

הצעד השביעי | לא לתת לפחד לנהל אותנו

הפחד תמיד קיים בתוכנו, זה חלק הישרדותי שבעבר עזר לנו אבל היום הוא מעכב אותנו. לכן, ברגע שנבין שהוא איתנו, ניתן לו יד ונלך יחד איתו ולא ניתן לו לעכב אותנו.

הצעד השמיני | להתמקד בזעם

זה מניע מאוד חשוב, זה מניע אותנו לפעולה. תנסו להיזכר בכל מיני סרטי פעולה כמו רוקי לדוגמה, בסצנה הלפני אחרונה תמיד יהיה משהו שמעצבן את הגיבור וזה מייצר אצלו את הדחף לנצח.

הזעם, הכעס מייצר אצלנו מוטיבציה, שימו לב – לא אצל כולם, אצל חלק מהאנשים מצב של כעס או מצב של זעם גורם להם לקפוא במקום ולהשתבלל. אל תתנו לעצמכם להיות במקום של קיפאון מהסוג הזה. תבינו שהכעס הזה הוא סוג של דלק ותגרמו לו להאיץ אצלכם את המנוע במהירות כפולה.

הצעד התשיעי | לחלק את התהליך לתתי משימות

יש לנו יעד גדול ועשינו לו השקה אך עכשיו כדי שהוא יקרה אנחנו צריכים לחלק אותו למשימות ותתי משימות. הסיבה לחלוקה היא שרובנו רואים יעד אחד גדול, זה מצד אחד ממלא במוטיבציה ומצד שני יש את התחושה של מאיפה מתחילים וזו גורמת לקיפאון ואנחנו לא נפעל להגשמת היעד.

לעומת זאת חלוקה למשימות ותתי משימות, מפרקת את היעד הגדול למשימות שקל לבצע אותם בשוטף כי הן קטנות, ישימות, לא צריך עבורם תעצומות נפש, אפשר לקיים אותם גם כשאנחנו בחצי קלאץ׳ ולכן הם מרכיב חשוב בהגעה ליעד וביציאה מהאתגר לכיוון השנוי המיוחל.

הצעד העשירי | להיפתח להשראה

ההשראה שלנו יכולה להגיע מכל מקום, ללא השראה לא נוכל להשלים את השינוי במלואו כי השראה היא זו שמתחזקת את הדלק שמניע את הרצון לשינוי, ההשראה מייצרת אצלנו אורך רוח הכרחי לביצוע ולא נותנת למוטיבציה לרדת, חכן אנחנו חייבים לעצמנו להיפתח אליה.

רוב ההשראות שלנו מגיעות ממקום לא צפוי, נוף שראינו בדרך, שיחה עם חבר, מקלחת טובה, קטע מספר שאנחנו קוראים, החוכמה היא להיות עם ראש פתוח לרעיונות וכדי שזה יקרה תשדלו להגיד ״כן״ לדברים שמציעים לכם. בכלל, כדאי שתשימו לב לכמות הכן שאתם אומרים מול כמות הלא כשהסביבה שלכם באה עם רעיון כזה או אחר.

כשאומרים כן, ההשראה מגיעה מהר יותר כי אתם פתוחים אליה, כשאתם אומרים לא – אתם סוגרים את ההשראה שלכם.

״דברים טובים תמיד קורים כשאתם אומרים כן״, זו מנטרה שלי בחיים ואני עושה הכל כדי לפעול בצורה הזו, עד היום היא לא אכזבה אותי.

הצעד האחרון | להעניק

כשאנחנו במקום של הענקה קורים כמה אצלנו כמה דברים ממש חשובים: הלב מתרחב, הנשימה שלנו נעשית עמוקה יותר ומלאה בחמצן, הערך העצמי שלנו עולה, יחד איתו עולה גם רמת האופטמיות ומכאן הדרך מאוד קצרה לתקווה.

תעניקו את החיוך שלכם לאנשים אחרים, תעניקו את ה ״בוקר אור״ לכל מי שהולך מולכם, תעניקו חלק מהזמן שלכם עבור אנשים אחרים שזקוקים לתמיכה ועזרה ואז תראו איך הטוב הזה חוזר אליכם בכפל כפליים.

11 צעדים שיובילו אתכם ממקום של קושי, מהתחושה של החור שחור של בלתי אפשרי, למקום של תקווה שהכל כבר נראה אפשרי, שאני מרגישה שיש לי את היכולת לעשות הכל ושם אני רוצה להיות!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מאמרים נוספים

5 האסטרטגיות שיובילו אותך להצלחה בעסק

להקים עסק זה החלק הפשוט, לנהל ולהצמיח אותו לאורך שנים כבר דורש מיומנויות
שכדאי לרכוש מההתחלה ולעולם לא להפסיק.
כן, עסק זו עבודת התפתחות
אישית ותודעתית שתשנה את תפיסת העולם שלכם לטובה אם רק תאפשרו זאת.
ההתחלה מרגישה אולי כמו מרוץ בלתי פוסק של השלמת ידע ניהולי ושיווקי וזה אכן
כך, בשנים הראשונות כדאי להשקיע זמן בפיתוח מיומניות אלו וכדי שזה יקרה ועדיין
תוכלו לתת מענה ללקוחות שלכם, ישנם 5 אסטרטגיות שכדאי ליישם בעסק מהיום
הראשון ועד בכלל בכדי להגיע לצמיחה המיוחלת.

קרא עוד »

עכשיו היא מחייכת, חיוך אמיתי, רחב, חיוך של רוגע והוא פרוש לה על כל הפנים משרה שלווה גם במי שמתבונן בה, אי אפשר שלא לחייך יחד איתה, אישה יפה שמחייכת כך, זה ממגנט, זה מדבק.

עכשיו היא מחייכת,
חיוך אמיתי, רחב,
חיוך של רוגע
והוא פרוש לה על כל הפנים משרה שלווה גם במי שמתבונן בה, אי אפשר שלא לחייך יחד איתה, אישה יפה שמחייכת כך, זה ממגנט, זה מדבק.

קרא עוד »

אז מה לכתוב בחשבונית? בונה בתים… וואלה? מה את אדריכלית? גם וגם, בונה בתים לא מבין, תסבירי… בונה בתים, זה בדיוק כמו שזה נשמע, אני בונה בתים! כלומר את מתכננת אותם כן וגם בונה אותם

אז מה לכתוב בחשבונית?

בונה בתים…

וואלה? מה את אדריכלית?

גם וגם, בונה בתים

לא מבין, תסבירי…

קרא עוד »

את שם כן, את שעומדת באמצע, את צריכה לבחור: ימין או שמאל. לא, מצחיקה, את לא יכולה להישאר באמצע, האמצע לא קיים, קדימה תבחרי צד נו קדימה, מה את מתלבטת הרי די ברור לאן את שייכת.

את שם

כן, את שעומדת באמצע, את צריכה לבחור: ימין או שמאל.

לא, מצחיקה, את לא יכולה להישאר באמצע, האמצע לא קיים, קדימה תבחרי צד

נו קדימה, מה את מתלבטת הרי די ברור לאן את שייכת.

קרא עוד »
בודק...